آشنایی با ساز تیمپانی

 آشنایی با ساز تیمپانی

در موارد ویژه و مورد نیاز می توان از چوب های بدون نمد(مثل چوب های طبل کوچک) نیز استفاده کرد ولی نوازنده مهارت و دقت زیادتری را باید صرف نماید تا پوست ساز صدمه نبیند یا پاره نشود. این طبل برای اولین بار در قرن ۱۷ همراه با ترومپت به عنوان اولین حضور طبل در ارکستر سمفونی نواخته شد. و در ارکسترهای سمفونیک از میانه قرن نوزدهم رایج شد.

تا ابتدای قرن نوزدهم بطور سنتی از یک جفت تیمپانی با اندازه های مختلف استفاده می کردند.نوع کوچک ان دارای کوک ((تونیک)) (درجه اول گام دیاتونیک) و نوع بزرگتر دارای کوک ((دومینانت)) (درجه پنجم گام دیاتونیک) بود.حد متوسط وسعت صدای تیمپانی کوچک ((سی بمل)) تا ((فا)) و نوع بزرگتر ((فا)) تا ((دو)) بود.بعد ها نوع سوم ان نیز مورد استفاده قرار گرفت و بدین صورت حد متوسط وسعت اصوات قابل حصول در سه نوع طبل تیمپانی فوق از نوع بزرگتر ان تا کوچکتر عبارت بود از ((می بمل)) تا ((لا بمل))،((سل)) تا ((ر))،((دو)) تا ((سل)).موسیقی جدید تیمپانی با کلید باس نوشته می شود و غالبا در یک ارکستر حرفه ای تعداد چهار یا بیشتر طبل تیمپانی دیده می شود.

انواع قدیمی تیمپانی با چرخاندن پیچ های شل و سفت کننده پوست کوک مورد نظر را پیدا می کنند در صورتی که در تیمپانی های پدال دار این عمل به راحتی و سرعت بیشتری توسط پدال انجام می گیرد و دقت ان نیز به مراتب بیشتر است.

کد: 50011087

زمان انتشار: دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 10:38 ق.ظ

منبع: oktavmusic

تعداد نمایش: 2321

درباره ما

 تلاش پایگاه آوای موسیقی ایران این است که به دور از مسائل تجاری و عوامگرایانه، پایگاهی باشد برای هنرمندان و علاقه مندان راستین موسیقی ، تا به صورت حرفه ای رویدادهای موسیقی را پیگیر باشند.


تمام حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی آوای موسیقی محفوظ است.

درج مطالب پایگاه با ذکر منبع مجاز است.

Copyright © 2014 - 2017 Ava24.ir. All rights reserved.

تماس با ما

شماره تماس: 75912 21 98 + (30 خط)

نمابر: 89770927 21 98 +

پست الکترونیکی:info@ava24.ir


سایت آوا24 توسط شرکت آریا وید میزبانی می شود.

طراحی و اجرای سایت توسط سایت بایک انجام شده است.

 

با ما همراه شوید در...

 


آوا 24

باشگاه تحلیلی خبری موسیقی

مجوز هیات نظارت بر مطبوعات: 93/300017 مورخ 11/12/93