با نامه رسمی رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان البرز:

تمام کنسرت‌های پاپ کرج لغو شد

با نامه رسمی رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان البرز تمام کنسرت‌های پاپ در این شهر تااطلاع ثانوی لغوشد. در متن این نامه که به امضای سرهنگ محمدعلی صفایی (رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان البرز) پس از لغو مجوز چند کنسرت پاپ در کرج صادر و در اختیار مدیربرنامه‌های خواننده‌های پاپ قرار گرفته است، آمده: «مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان البرز همان گونه که مطلع اید، برگزاری کنسرت آقای حمید عسکری در مورخ 95/2/9 در سالن آن اداره واقع در پارک چمران، با حواشی (تجمع اعتراض آمیز) مواجه بوده که به علت عدم رعایت برخی مقررات و شئون اسلامی موضوعمورد انتقاد برخی مسئولین محلی در استان، افراد حرب الله و امت شهیدپرور گردیده است. علیهذا برابر 3 و 5 مصوبات جلسه هماهنگی و برنامه ریزیدر نحوه اجرا و برگزاری کنسرت های موسیقی استانداری البرز که به حضور اعضا به تصویب رسیده، بدینوسیله از تاریخ 95/2/12 کلیه مجوز کنسرت های صادره با مضامین پاپ لغو می باشد. مراتب جهت آگاهی و اقدام لازم بحضور اعلام می‌گردد.»

دراین بین روز گذشته نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته شهر کرج، با اشاره به لغو کنسرت «مجید خراطها» در این شهر و اتفاقات پس از تحصن در برابر سالن کنسرت «حمید عسکری» گفت: « به دنبال این هستند تا قبح این مسائل را در جامعه از بین ببرند؛ به نام شادی مجالس رقص و پای‌کوبی می‌گیرند؛ خدای تعالی در حرام شادی قرار نداده است و کسی فکر نکند با حرام بیماری او درمان خواهد شد.بار دیگر به وزیرها و وکیل‌هایی که داریم و متأسفانه کار خود را درست انجام نمی‌دهند تذکر می‌دهیم؛ حوصله‌ی مردم و حزب‌الله در سراسر کشور را تنگ نکنید که حوصله‌ی آن‌ها هم حدی دارد؛ به‌عنوان نمونه، در همین برنامه‌ی دیشب شهر کرج اگر جلوگیری نمی‌کردیم؛ مسائلی به وجود می‌آمد.» پیش از این نیز در هفته های گذشته برگزاری کنسرت حمید عسکری در شهر کرج حواشی زیادی را در پی داشت و پس از تحصن و اعتراض عده ای به برگزاری این برنامه در کرج، نیروی انتظامی وارد عمل شد و با متفرق کردن افراد ناشناس، این برنامه هنری با نظم و امنیت و به طور کامل برگزار شد.

گزارش سایت های محلی کرج حکایت از آن داشت که دقایقی پیش از شروع کنسرت حمید عسکری که در سالن سینما – تئاتر ارشاد در بوستان دکتر چمران کرج و با مجوز رسمی اداره کل ارشاد استان البرز برگزار می‌شد یک جمعیت ۵۰ نفری تجمع کرده و خواستار لغو کنسرت شدند. اما بلافاصله مدیر کل ارشاد و رییس حراست در محل حاضر شدند و اعلام کردند مجوزهای قانونی صادر شده و ضوابط رعایت می‌شود و دولت و مردم نمی‌توانند خود را با سلیقه آنان هماهنگ کنند. تجمع کنندگان ابتدا زیر بار نرفتند و گمان می‌کردند با فشار می‌توانند در برنامه اخلال ایجاد کنند اما در نهایت ناگزیر از ترک محل شدند و در بیانیه هایی مکتوب تهدید کردند نوبت بعد به گونه‌ای دیگر برخورد خواهند کرد.

مجوزهای ارشاد چقدر معتبرند؟ دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اواخر سال گذشته در راستای تفویض اختیار وظایف اجرایی حوزه های ستادی به واحدهای استانی صدور مجوز برگزاری کنسرت های موسیقی تا یک هزار و ۲۰۰ نفر را به استان ها واگذار کرد. در اطلاعیه ای که از سوی روابط عمومی دفتر موسیقی وزارت ارشاد منتشر شده، آمده بود: «به استناد بخشنامه وزارتی و در راستای تفویض اختیار وظایف اجرایی حوزه های ستادی به واحدهای استانی امکان صدور مجوز اجراهای صحنه ای موسیقی (کنسرت) در اماکن عمومی تا ظرفیت ۱۲۰۰ نفر، به آن دسته از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها که آمادگی خود را جهت مدیریت شایسته این امر، اعلام کرده اند واگذار گردید. این تصمیم به منظور کاستن از تصدی گری ها و نیز توجه بیشتر به درخواست های مکرر فعالان استانی و اعتماد به شایستگی های هنرمندان شهرستانی و توان کارشناسی ادارات کل استانها، اتخاذ گردیده و بی تردید می تواند موجب توسعه کمی و کیفی فعالیت های موسیقایی خارج از مرکز، کاهش چشمگیر رفت و آمدها و هزینه های بین شهری و فرایند زمانی صدور مجوز اجراهای صحنه ای شود.» حال و پس از عملی شدن این دستور العمل، به نظر می‌رسد اجرایی کردن رویه جدید با برخی مشکلات اجرایی رو به رو شده است و نهادهای موازی اعم از نیروی انتظامی، گروه‌های سیاسی و ... هر کدام رویه خاص خود را برای تبعیت از دستورالعمل وزارت ارشاد پیش گرفته‌اند. در هفته‌های گذشته اتفاقات مشابهی در قزوین نیز رخ داد و کنسرت بنیامین با حواشی و اتفاقات فراوان روی صحنه رفت و پس از برگزاری این برنامه، ویدئوها و تصاویری از این کنسرت از خانواده های حاضر در سالن منتشر شد که با انتقاد بسیاری از اهالی موسیقی رو به رو شد. رویه جدید اعطای مجوز کنسرت از سوی اداره ارشاد شهرستان‌ها، از این نظر قابل تامل است که اداره ارشاد هر شهر با صلاحدید خود و به صورت کاملا سلیقه ای و بی توجه به مجوز رسمی فعالیتهای هنری هر خواننده و هنرمندی، به صورت جداگانه صلاحیت چهره مذکور را مورد بررسی قرار داده و به صدور یا عدم صدور مجوز برگزاری برنامه اقدام می‌کند. دستورالعمل لغو تمام کنسرت های کرج در حالی منتشر شده است که قرار بود در هفته های آینده چهره های زیادی در این شهر روی صحنه بروند.

کد: 500545766

زمان انتشار: شنبه 18 اردیبهشت 1395 12:07 ب.ظ

منبع: موسیقی ما

تعداد نمایش: 63

درباره ما

 تلاش پایگاه آوای موسیقی ایران این است که به دور از مسائل تجاری و عوامگرایانه، پایگاهی باشد برای هنرمندان و علاقه مندان راستین موسیقی ، تا به صورت حرفه ای رویدادهای موسیقی را پیگیر باشند.


تمام حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی آوای موسیقی محفوظ است.

درج مطالب پایگاه با ذکر منبع مجاز است.

Copyright © 2014 - 2017 Ava24.ir. All rights reserved.

تماس با ما

شماره تماس: 75912 21 98 + (30 خط)

نمابر: 89770927 21 98 +

پست الکترونیکی:info@ava24.ir


سایت آوا24 توسط شرکت آریا وید میزبانی می شود.

طراحی و اجرای سایت توسط سایت بایک انجام شده است.

 

با ما همراه شوید در...

 


آوا 24

باشگاه تحلیلی خبری موسیقی

مجوز هیات نظارت بر مطبوعات: 93/300017 مورخ 11/12/93