سومین دوره جشنواره و جایزه ی نوای خرم برگزار می شود

اولین دوره در سال ١٣٩٣ با ٧٨ شرکت‌کننده و دوره دوم در سال ١٣٩٤ با 700 شرکت‌کننده و ٢٦٠ گروه برگزار شد. تا به حال نیز حدود ٢٥٠ اجرا از ٣٣ شهر برای سومین دوره ارسال شده است.
سومین دوره جشنواره و جایزه ی نوای خرم برگزار می شود

بردیا صدرنوری - آهنگساز و مدیر جشنواره و جایزه نوای خرم - در نشست خبری این رویداد با بیان این‌که امسال سومین دوره این جایزه برگزار می‌شود، اظهار کرد: اولین دوره در سال ١٣٩٣ با ٧٨ شرکت‌کننده و دوره دوم در سال ١٣٩٤ با 700 شرکت‌کننده و ٢٦٠ گروه برگزار شد. تا به حال نیز حدود ٢٥٠ اجرا از ٣٣ شهر برای سومین دوره ارسال شده است.

او ادامه داد: مهلت ارسال آثار برای این دوره تا ١١ آذرماه است که امیدواریم آثار بیشتری، ارسال شوند.

چرا همایون خرم؟

صدرنوری با بیان این پرسش که چرا نام این جشنواره مزین به نام همایون خرم - نوازنده برجسته ویلن و آهنگساز - شده است؟ گفت: همایون خرم جدای از موسیقی، از نظر اخلاق‌مداری نیز چهره‌ای فرهنگی بود. بچه‌های ما باید حفظ حرمت پیشکسوتان را یاد بگیرند و یکی از اهداف ما پررنگ‌تر کردن مباحث اخلاقی در جامعه است.

مدیر این جشنواره ادامه داد: روحیات بچه‌ها خاص و مانند قالب‌های آماده است که می‌توان آن را با هر چیزی پر کرد و چه بهتر که با موسیقی پر شود. صدرنوری با بیان این‌که موسیقی اصیل ما یک سرمایه است، اضافه کرد: تلاش کردیم با تمرکز روی بچه‌ها و آموزشگاه‌ها از این سرمایه و رویکرد استقبال شود. ما به‌دنبال توسعه موسیقی غنی و اصیل ایرانی و ارتقای فرهنگ جامعه هستیم.

جذب حامی مطابق با اصول جشنواره او که در خانه همایون خرم سخن می‌گفت، اظهار کرد: این جشنواره به‌شکل خصوصی و با هفت نفر اداره می‌شود که بسیار سخت است، در حالی که این عدد در جشنواره‌های دولتی از تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر است. صدرنوری افزود: شاید پولی که ما با آن، سه جشنواره را برگزار می‌کنیم به اندازه یک جشنواره دولتی باشد، اما خوشبختانه دو دوره آن را برگزار کردیم. قطعا ادامه این مسیر نیازمند حامیان فعال در حوزه فرهنگ است. البته حامیان باید با اصول ما مطابق باشند.

تجویدی و خالقی به خرم می‌پیوندند مدیر جشنواره نوای خرم در ادامه سخنانش، اعلام کرد: امسال علاوه بر اجرای آثار زنده‌یاد همایون خرم، اجرای آثار استادها روح‌الله خالقی و علی تجویدی نیز به جشنواره اضافه شده است که شرکت‌کنندگان می‌توانند به‌شکل تک‌نوازی، گروه‌نوازی و... آن‌ها را اجرا کنند.

توجه به دوران درخشان موسیقی من را خوشحال کرد

در ادامه این نشست، رضا خرم - فرزند همایون خرم - اظهار کرد: دهه‌های ٣٠ - ٤٠ و اوایل دهه ٥٠ دوران درخشان موسیقی بود. زمانی که طرح این جشنواره با من مطرح شد، بسیار خوشحال شدم که قرار است چنین کاری انجام و به موسیقی‌ای که سال‌هاست به آن توجهی نشده، توجه شود. او گفت: بهترین کار این است بچه‌ها را با همان موسیقی آشنا کرد. پس از دو سال که آثار پدر در جشنواره اجرا شد و نتایج خوبی داشت، تصمیم گرفتیم با گسترش دادن این موضوع از آثار افراد دیگر نیز استفاده کنیم. وی درباره انتخاب آثار تجویدی و خالقی توضیح داد: آقای خالقی مظهر ارکستره کردن موسیقی ماست و تنظیم‌های مدرن او با علم و ذوقی که داشت، باعث شد احساس کنیم آثار او برای این کار خیلی موجه است. آقای تجویدی نیز از کسانی بود که در زمینه ملودی‌پردازی خیلی ذوق داشت و روی آن کار علمی آهنگسازی کرد. فرزند همایون خرم ادامه داد: البته جای استادهای دیگر خالی است و در دوره‌های آینده از آثار کسانی که با اهداف ما سازگار هستند، استفاده خواهیم کرد.

انتخاب نفر برتر سخت است ناصر ایزدی - آهنگساز، رهبر ارکستر و مدیر اجرایی جایزه - نیز در سخنانی اظهار کرد: از بها دادن به موسیقی اصیل ایرانی، ارج نهادن به گذشتگان و حفظ ریشه‌های‌مان بسیار خوشحالم. زمانی که ذوق بچه‌ها را هنگام کار می‌بینم همان احساسی به من دست می‌دهد که پس از تمام شدن کنسرت روی صحنه دارم. او درباره برگزاری این جشنواره توضیح داد: امسال روزهای ١٥ و ١٦ دی‌ماه جشنواره و ١٧ دی‌ماه اختتامیه برگزار می‌شود. ایزدی با بیان این‌که انتخاب نفر برتر از میان شرکت‌کنندگان سخت است، گفت: سال گذشته به تمام کسانی که به مرحله دوم راه پیدا کردند، جایزه دادیم و سعی می‌کنیم این حالت را همیشه حفظ کنیم. او بیان کرد: مُدها می‌گذرند و تمام می شوند، اما ریشه‌ها می‌مانند، این بچه‌ها باید بتوانند با یادگیری ریشه‌ها موسیقی جدید را فرا بگیرند و گذشته و ادب و آداب را فراموش نکنند.

نحوه ارسال آثار مدیر اجرایی جشنواره نوای خرم درباره نحوه ثبت نام توضیح داد: متقاضیان می‌توانند از طریق وب‌سایت جشنواره ثبت نام و فیلم اجرای خود را برای ما ارسال کنند. اگر این کار برای آن‌ها مقدور نیست، می‌توانند کارهای خود را از طریق تلگرام یا پست CD برای دبیرخانه بفرستند. حتی اگر این‌ها نیز برای‌شان مقدور نیست، می‌توانند با موسسه تماس بگیرند تا ما راهنمایی‌شان کنیم.

محور تداوم جشنواره چیست؟ اولین پرسشی که در زمان پرسش و پاسخ از سوی خبرنگاران مطرح شد، این بود که محور حرکت، موفقیت و تدوام این جشنواره خصوصی چیست؟

خرم به این پرسش این‌گونه پاسخ داد: اعتقاد ما این است که قسمت زیادی از بقای این جشنواره به خدا و بعد روح پدرم بازمی‌گردد. آقای صدرنوری نیز فرد دریادلی است. او اظهار کرد: تداوم این کار مشکل است و امیدواریم وضعیت حامیان جشنواره بهتر شود. امیدواریم حامیان بیایند و بتوانیم به بچه‌هایی که در این جشنواره موفق می‌شوند، پس از اتمام جشنواره نیز کمک کنیم. پسر همایون خرم در پاسخ به پرسشی دیگری درباره حضور بخش آهنگسازی در جشنواره، بیان کرد: به‌دلیل این‌که رده سنی شرکت‌کنندگان ما زیر ١٨ سال و سن افراد کم است، در آهنگسازی کمتر موفق هستند. صدرنوری نیز در پاسخ به همین پرسش اظهار کرد: امسال به این موضوع پررنگ‌تر پرداختیم و امتیاز ویژه‌ای را در فراخوان به آن اختصاص دادیم. البته ما از بچه‌ها در حد و اندازه خودشان انتظار داریم. او ادامه داد: برای ما اهمیت دارد بخش‌های مختلف در جشنواره وجود داشته باشد و ممکن است در آینده شاهد بخش پرفورمنس نیز در این رویداد باشید. صدرنوری با گلایه از این‌که فضای موسیقی به سمت کمپین و انتقاد از هم پیش می‌رود، گفت: ما باید بگذاریم پاکی و خلوصی که در بچه‌های این جشنواره وجود دارد، باقی بماند. ما مسائل ریشه‌ای‌تری از این داریم که به‌عنوان مثال، فلانی چرا دبیر جشنواره شده است. یک برنامه تلویزیونی از ما گزارشی مبسوط تهیه کرد که تنها چیزی که در آن نشان نداد، بچه‌ها بود. به نظر من، این‌ها مهم‌تر از چیزی است که به آن می‌پردازیم.

کمپین احترام به پیشکسوت او از تصمیم این جشنواره برای راه‌اندازی کمپینی با محوریت احترام به پیشکسوت خبر و درباره آن توضیح داد: تصمیم ما این است که پیامی را به پیشکسوتی که کار هنری انجام می‌دهد، برسانیم و به بچه‌ها بگوییم به‌عنوان مثال، به پدربزرگ و مادربزرگ هنرمند خود پیامی را بدهند.

صدرنوری در پاسخ به این پرسش که چرا از آثار مخصوص به کودکان مانند آثار ثمین باغچه‌بان در این جشنواره استفاده نمی‌شود؟ گفت: در ابتدای کار، خیلی‌ها که نمی‌دانستند برنامه بلندمدت ما چیست، انتقاد می‌کردند و می‌گفتند کودک را چه به موسیقی «گل‌ها». این درست است که باید بتوانیم درخور سن و سال کودکان برای‌شان خوراک تعیین کنیم، اما ما رویکرد دیگری را برای جشنواره تعریف کردیم و روی موسیقی اصیل مانور می‌دهیم.
 

کد: 5001210535

زمان انتشار: شنبه 6 آذر 1395 08:04 ق.ظ

منبع: خبرگزاری ایسنا

تعداد نمایش: 17

درباره ما

 تلاش پایگاه آوای موسیقی ایران این است که به دور از مسائل تجاری و عوامگرایانه، پایگاهی باشد برای هنرمندان و علاقه مندان راستین موسیقی ، تا به صورت حرفه ای رویدادهای موسیقی را پیگیر باشند.


تمام حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی آوای موسیقی محفوظ است.

درج مطالب پایگاه با ذکر منبع مجاز است.

Copyright © 2014 - 2017 Ava24.ir. All rights reserved.

تماس با ما

شماره تماس: 75912 21 98 + (30 خط)

نمابر: 89770927 21 98 +

پست الکترونیکی:info@ava24.ir


سایت آوا24 توسط شرکت آریا وید میزبانی می شود.

طراحی و اجرای سایت توسط سایت بایک انجام شده است.

 

با ما همراه شوید در...

 


آوا 24

باشگاه تحلیلی خبری موسیقی

مجوز هیات نظارت بر مطبوعات: 93/300017 مورخ 11/12/93